/ ساختار معاونت / اداره خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی / معرفی

معرفی

  

 فایل معرفی آزمایشگاه ها و کارگاه ها

معرفی آزمایشگاه ها و کارگاه ها

 

1- معرفی

مجتمع آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام  با مساعدت ویژه ریاست محترم واحد جناب آقای دکتر محمد میرزایی حیدری و معاونت محترم پژوهش وفناوری جناب آقای دکتر علی نوری هم اکنون دارای یک آزمایشگاه مجهز و پیشرفته تحقیقاتی و  60 آزمایشگاه و کارگاه در رشته های فیزیک برق شیمی ، عمران ، کشاورزی ، صنایع ، معماری ، ایمنی صنعتی ، مکانیک خودرو، کامپیوتر،روانشناسی تجربی وهمچنین دارای دو واحد لابراتوار زبان انگلیسی وسالن سمعی وبصری  می باشد . مجتمع آزمایشگاهی با دارا بودن تجهیزات و دستگاه های کاملاً پیشرفته ای مانند HPLC، GC Mass، Polarimeter، Refractometer، UV/VIS Spectrometr، Atomic Absorption، Conductivity meter ، Autolab ، Incubator ، PH Meter ، Polarograph، اتوکلاو، انواع میکروسکوپ، دستگاه تقطیر، دستگاه بیوفیدبک و نوروفیدبک و ... که این تجهیزات و لوازم موجود در آزمایشگاهها متناسب با سر فصلهای آموزشی بوده و دروس عملی طبق برنامه اجرا می شوند و برای هر آزمایشگاه یک دستور کار و طرح درس مدون وجود دارد. پر واضح است که تدریس دروس عملی در محیط های آزمایشگاهی و کار گاهی در کنار دروس نظری بعنوان یک مکمل آموزشی یکی از نیازهای مبرم دانشجویان در جهت کسب مهارتهای عملی بوده و در بهینه سازی کیفی آموزشی تاثیر شایان وبسزایی دارد ودرواقع کیفیت تحصیلی دانشجویان متاثرازتدریس دروس عملی ،آزمایشگاهی و کارگاهی در کنار دروس نظری است. هم اکنون مهندس محمدحسین صالحی  ریاست اداره خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی واحد ایلام را بر عهده دارد.

 

2- اهداف آزمایشگاه ها و کارگاه ها
- امکان دسترسی آسان کلیه متخصصین و پژوهشگران به توانمندی‌های آزمایشگاهی و کارگاهی؛
- توسعه همگام زیرساخت آزمایشگاهی به موازات توسعه فناوری ؛
- حمایت از ساخت دستگاه‌ها آزمایشگاهی در داخل کشور؛
- توسعه همکاری‌های بین‌المللی در زمینه زیرساخت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی

 

3- حمایت‌های آزمایشگاه ها و کارگاه ها
1- برگزاری و شرکت در دوره‌های آموزشی و آموزش نیروی انسانی؛
2- نگهداری، تعمیرات، کالیبراسیون و ارتقای دستگاه‌ها آزمایشگاهی؛
3- خرید دستگاه‌ها آزمایشگاهی داخلی و خارجی؛
4- تشکیل و فعالیت کارگروه‌های تخصصی دستگاهی؛
5- پیاده‌سازی سامانه نرم‌افزار مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی و کارگاهی.

 

4- مشاوره آزمایشگاهی و کارگاه ها
شبکه آزمایشگاهی و کارگاه ها با جمع‌آوری اطلاعات گوناگون، آنها را از طریق روش‌های مختلف در اختیار اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و مراکز پژوهشی و صنعتی قرار می‌دهد. علاوه بر انتشار اطلاعاتی همچون مشخصات آزمایشگاه‌های مختلف کشور و دستگاه‌ها مختلف آنها، خدمات مشاوره‌ای را نیز ارایه می‌دهد. ارایه مشاوره در زمینه ساخت و تجهیز آزمایشگاه، تعمیرات، نگهداری، کالیبراسیون و ارتقای دستگاه‌ها آزمایشگاهی، خرید دستگاه‌های جدید داخلی و خارجی و غیره نیز از طریق پست الکترونیکی انجام می‌شود.

 

5- کارگروه‌های تخصصی
به منظور استفاده هرچه بیشتر از توان علمی آزمایشگاه ها و کارگاه ها موجود و همچنین افزایش جریان دانش ، برنامه ایجاد کارگروه‌های تخصصی دستگاهی تهیه گردید. هر کارگروه، از کارشناسان یک دستگاه آزمایشگاهی خاص (مثلا HPLC ) تشکیل می‌شود که با هدایت یک مشاور علمی (از بین متخصصین مرتبط با آن دستگاه) و یک نفر به عنوان دبیر گروه (از بین کارشناسان آن دستگاه)، طبق دستورالعمل تشکیل و فعالیت کارگروه‌های تخصصی دستگاهی، فعالیت می‌کند. همچنین آزمایشگاهی و کارگاه ها با دارا بودن متخصصین باتجربه در زمینه استانداردسازی آزمایشگاه‌ها، اقدام به تشکیل کارگروه تخصصی استاندارد و کالیبراسیون نموده است.

 

6- همکاری‌ها
شبکه آزمایشگاهی و کارگاه ها علاقه‌مند است تا با شبکه‌ها و مراکز تحقیقاتی فعال در زمینه مختلف در سایر نقاط کشور همکاری‌هایی را در حوزه‌های ارایه خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی به روش‌های نوین کار با دستگاه‌ها به اجرا گذارد.

 

7- پایگاه اینترنتی شبکه
پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی و کارگاه ها ، اطلاعات لازم در زمینه توانمندی‌ها، برنامه‌ها، دستگاه‌ها و امکانات موجود و همچنین مشخصات کامل آزمایشگاه‌های با دسته‌بندی‌های متنوع در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


میزان بازدید: 2170

عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 102    ديروز: 305    اين ماه: 994    تاکنون : 565511