/ ساختار معاونت / آزمایشگاه ها و کارگاه ها / معرفی

معرفی

  

 

معرفی آزمایشگاه ها و کارگاه ها

 

1- معرفی
آزمایشگاهی و کارگاه ها در ابتدای سال 1383 با هدف ایجاد بستری مناسب برای ارایه خدمات آموزشی و آزمایشگاهی به دانشجویان، محققین دانشگاهی و استفاده بهتر از ظرفیت‌های آزمایشگاهی استانی تشکیل شد. درسال 1393 به صورت مجتمع آزمایشگاهی و کارگاه با ریاست دکتر علی رضا رنگین توسعه پیدا کرد که دارای آزمایشگاه تحقیقاتی در فضایی بسیار عالی با دستگاه های کاملاً بیشرفته مانند HPLC ، GC Mass ، Polarimeter ، Refractometer ، UV/VIS Spectrometr ، Atomic Absorption، Conductivity meter ، Autolab ، Incubator ، PH Meter ، Polarograph و ... کارگاهی به دانشجویان و پژوهشگران خدمات ارایه می‌کنند.

 

2- اهداف آزمایشگاه ها و کارگاه ها
- امکان دسترسی آسان کلیه متخصصین و پژوهشگران به توانمندی‌های آزمایشگاهی و کارگاهی؛
- توسعه همگام زیرساخت آزمایشگاهی به موازات توسعه فناوری ؛
- حمایت از ساخت دستگاه‌ها آزمایشگاهی در داخل کشور؛
- توسعه همکاری‌های بین‌المللی در زمینه زیرساخت‌های آزمایشگاهی و کارگاهی

 

3- حمایت‌های آزمایشگاه ها و کارگاه ها
1- برگزاری و شرکت در دوره‌های آموزشی و آموزش نیروی انسانی؛
2- نگهداری، تعمیرات، کالیبراسیون و ارتقای دستگاه‌ها آزمایشگاهی؛
3- خرید دستگاه‌ها آزمایشگاهی داخلی و خارجی؛
4- تشکیل و فعالیت کارگروه‌های تخصصی دستگاهی؛
5- پیاده‌سازی سامانه نرم‌افزار مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی و کارگاهی.

 

4- مشاوره آزمایشگاهی و کارگاه ها
شبکه آزمایشگاهی و کارگاه ها با جمع‌آوری اطلاعات گوناگون، آنها را از طریق روش‌های مختلف در اختیار اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و مراکز پژوهشی و صنعتی قرار می‌دهد. علاوه بر انتشار اطلاعاتی همچون مشخصات آزمایشگاه‌های مختلف کشور و دستگاه‌ها مختلف آنها، خدمات مشاوره‌ای را نیز ارایه می‌دهد. ارایه مشاوره در زمینه ساخت و تجهیز آزمایشگاه، تعمیرات، نگهداری، کالیبراسیون و ارتقای دستگاه‌ها آزمایشگاهی، خرید دستگاه‌های جدید داخلی و خارجی و غیره نیز از طریق پست الکترونیکی انجام می‌شود.

 

5- کارگروه‌های تخصصی
به منظور استفاده هرچه بیشتر از توان علمی آزمایشگاه ها و کارگاه ها موجود و همچنین افزایش جریان دانش ، برنامه ایجاد کارگروه‌های تخصصی دستگاهی تهیه گردید. هر کارگروه، از کارشناسان یک دستگاه آزمایشگاهی خاص (مثلا HPLC ) تشکیل می‌شود که با هدایت یک مشاور علمی (از بین متخصصین مرتبط با آن دستگاه) و یک نفر به عنوان دبیر گروه (از بین کارشناسان آن دستگاه)، طبق دستورالعمل تشکیل و فعالیت کارگروه‌های تخصصی دستگاهی، فعالیت می‌کند. همچنین آزمایشگاهی و کارگاه ها با دارا بودن متخصصین باتجربه در زمینه استانداردسازی آزمایشگاه‌ها، اقدام به تشکیل کارگروه تخصصی استاندارد و کالیبراسیون نموده است.

 

6- همکاری‌ها
شبکه آزمایشگاهی و کارگاه ها علاقه‌مند است تا با شبکه‌ها و مراکز تحقیقاتی فعال در زمینه مختلف در سایر نقاط کشور همکاری‌هایی را در حوزه‌های ارایه خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی به روش‌های نوین کار با دستگاه‌ها به اجرا گذارد.

 

7- پایگاه اینترنتی شبکه
پایگاه اینترنتی شبکه آزمایشگاهی و کارگاه ها ، اطلاعات لازم در زمینه توانمندی‌ها، برنامه‌ها، دستگاه‌ها و امکانات موجود و همچنین مشخصات کامل آزمایشگاه‌های با دسته‌بندی‌های متنوع در اختیار علاقمندان قرار می‌دهد.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


میزان بازدید: 1469   امتیاز این صفحه: 0

عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 323    ديروز: 319    اين ماه: 8315    تاکنون : 318751