ساخت ژنراتور خورشیدی از سوی دانش‌آموخته دانشگاه‌ آزاد واحد ایلام

کد خبر: 115 تاریخ انتشار: 1394/7/10
دانش‌آموخته رشته مهندسی تکلنولوژی الکترونیک مقطع کارشناسی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام موفق به ساخت ژنراتور خورشیدی PWM شد.
image

 دانش‌آموخته رشته مهندسی تکلنولوژی الکترونیک مقطع کارشناسی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام موفق به ساخت ژنراتور خورشیدی PWM شد.

امید بسطامی سازنده این اختراع گفت: «این ژنراتور خورشیدی در ابعاد مختلف و توان‌های مختلف ساخته شده است و از 10 وات به بیشتر می‌تواند برق تولید کند».

به گفته وی، این ژنراتور یک صفحه خورشیدی دارد که نور خورشید را جذب می‌کند و آن را به برق تبدیل و ذخیره می‌کند. تفاوت این محصول با محصولات مشابه آن است که می‌توان به صورت هوشمند میزان مصرف برق را در آن مدیریت کرد.

وی افزود:‌ «اگر بخواهیم یک لامپ را از شب تا صبح روشن نگه داریم، این لامپ 10 وات را کاملا مصرف می‌کند. در حالی که این سیستم فرکانسی کار می‌کند و می‌تواند در طول شب، توان لامپ را کم کند و به تدریج برق مصرف کند تا حدی که میزان مصرف آن کمتر از 10 وات خواهد بود».

کاربرد

بسطامی در مورد کاربرد این ژنراتور خورشیدی گفت: «از آنجا که این ژنراتور در ابعاد کوچک نیز وجود دارد، به راحتی قابل حمل است و بر این اساس، برای مسافران، کوهنوردان و سربازان کاربرد دارد. این ژنراتور با ابعاد کوچک می‌تواند دو چراغ را روشن نگه دارد؛ گوشی را شارژ کند و حتی اگر به اسپیکر وصل شود، تا ساعت‌ها موسیقی پخش کند».

وی افزود: «این ژنراتورهای خورشیدی برای روشنایی خیابان‌ها نیز قابل مصرف هستند زیرا مصرف پایینی دارند و می‌توانند به صورت هوشمند زمانی که روز شد، خاموش شوند».

وی همچنین گفت: «از آنجا که عشایر معمولا به شبکه برق دسترسی ندارند، این ابزار کاربرد بسیاری برای آنها دارد. همچنین می‌توان به این محصول یک سیستم دور کننده حشرات نصب کرد تا این افراد با خیال راحت از نیروی برق پاک استفاده کنند».

به گفته وی، این ابزار برای رانندگان ماشین‌های سنگین نیز کاربرد دارد و می‌توانند در طول روز آن را جلوی ماشین خود قرار دهند تا نور خورشید را جذب کند و برای شب زمانی که می‌خواهند بیرون از ماشین در جاده استراحت کنند، روشنایی داشته باشد.

بسطامی گفت: «ابعاد بزرگ این ژنراتور حتی می‌تواند نیروی مورد نیاز تلویزیون و یخچال را نیز تامین کند».

این محصول هنوز ثبت اختراع نشده و به تولید انبوه هم نرسیده است. اما به گفته بسطامی هم‌اکنون 200 تا 250 هزار تومان قیمت دارد و اگر به تولید انبوه برسد، قیمت آن کاهش خواهد یافت.

برچسب‌ها :

خبرهای مرتبط


نظرات بینندگان

نام

پست الکترونیک

نظر

عبارت امنیتی

اگر قادر به خواندن اعداد نيستيد صفحه را refresh كنيد


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 243    ديروز: 268    اين ماه: 3424    تاکنون : 538364